Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

EMEKLE MUTLULUK VE KÖY ENSTİTÜLERİ

Nisan 20 @ 14:00 - 17:00 EEST

EMEKLE MUTLULUK VE KÖY ENSTİTÜLERİ

20 Nisan 2024 tarihinde Yüksek Ticaretliler Marmara Lokali’nde gerçekleşecek olan bu etkinliğimize davetlisiniz.

 

Ülkemiz belleğinde giderek daha çok ve etkili olan Köy Enstitüleri, eğitimin dibe vurduğu bu günlerde daha da önem kazanmaktadır.

Saldırı ve karalamalara karşın, her kesimden insanımızın ilgisini toplayan, hakkında 650 kadar kitap yayımlanmış olan, sayısız toplantıya, sergiye konu olan ve her yönü ile bu toprakların yüz akı olan bu gözde ve eşsiz eğitim kurumlarının birinin belgeleri üzerinden işlenmesi, etkinliğimizin asıl konusunu oluşturuyor.

Bu konuda otuz yılı aşkın çalışmaları, sergileri, kitapları ve yazıları ile emek veren bir araştırmacı ve eğitimci olan Karabey Aydoğan’ın belgesel tadındaki renkli sunumu ilginizi bekliyor.

 

Karabey AYDOĞAN  Hakkında

Eğitimci, araştırmacı, yazar Karabey Aydoğan 1957 yılında -Zara’da doğdu. İlkokulu İstanbul, Şişli- İstiklal İlkokulu’nda bitirdi. 1968 – 1975 yılları arasında Arifiye İlköğretmen Okulu’nda Alpaslan İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1975 yılında girdiği Şişli Siyasal Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü, 1979 yılında bitirdi. 1975-1979 yılları arasında Dostlar Korosunda; “El Kapıları, Semahlar ve Sabahın Sahibi var” uzunçalarlarına sesi ile katıldı.

Bursa – Uludağ, Kirazlı köyü ve Mustafakemalpaşa Demirdere köylerindeki sekiz yıl süren yıllık öğretmenlikten sonra, 1987 yılı başından bir süre Şişli Belediyesinde çalıştıktan sonra, beş yıl süre ile Kâğıthane Belediyesi’nde Hesap İşleri Müdürü olarak görev yaptı.

1993 -1996 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatroları Müdürü, 1996 -2005 yılları arasında İstanbul Kent Orkestrası Müdürü olarak çalıştı. Bu tarihten itibaren İBB’nin çeşitli birimlerinde şube müdürü olarak görev yapan Aydoğan, İSTON A.Ş ile İDO A.Ş de denetçi ve BELBİM A.Ş’de yönetim kurulu üyesi olarak da görev yaptıktan sonra 2022 yılı başında emekli oldu.

Yurt içi ve yurt dışında çeşitli kültürel etkinlikler gerçekleştirdi. Bir yerel gazetede dört yıl süre ile köşe yazarlığı yapan Aydoğan’ın çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmaktadır. Eğitim, Köy Enstitüleri ve müzik alanında araştırmalar yapan Karabey Aydoğan; Köy Enstitüleri, köylü çorapları, çalışan kadınlar gibi konularda sergiler de açmıştır.

 

Aydoğan’ın yayınlanmış çalışmaları ;

Çok Sesli Müzik Tarihimiz Işığında Kent Orkestrası ve Belediye Bandosu,

Bandolar İçin Marşlar (8 cilt, Ferhat Dalyancı ile birlikte),

Ruhi Su Türküleri,

Muhsin Civelek Melen Çayı’ndan Arifiye Işığına (Şefika Kamçez ile birlikte),

Âşık Sefil Mustafa

Arifiye Köy Eğitmenleri Tarihi,

Uygarlığın Tuğlası Arifiye Köy Enstitüsü

Arifiye İlköğretmen Okulu/ Lisesi sayılabilir. ( yayın bekliyor)

 

 

 

Detaylar

Tarih:
Nisan 20
Saat:
14:00 - 17:00 EEST

Mekan

Marmara Üniversitesi Mezunları Derneği Lokali
İstiklal Caddesi Mısır Apt. No: 163 Daire:1 Beyoğlu
İstanbul 34000 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0212 249 91 06
View Mekan Website

Organizatör

İSTANBUL YÜKSEK TİCARET ve MARMARA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ
Telefon:
0212 249 91 06
View Organizatör Website