Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

İnsan x Yapay Zeka / İnsanın Sonu mu?

Mayıs 25 @ 14:00 - 17:00 EEST

Cengiz Taşçı sunumuyla 25.05.2024 tarihinde Lokalimizde gerçekleşecek olan 

İnsan x Yapay Zeka / İnsanın Sonu mu?  konulu seminerimize davetlisiniz. 

“Bu hayatta…” diye başlayan ve hepimizin hayal gücünü tetikleyen cümlelerin insanı derin uykulardan uyandıran bir yanı var. Elmadan bir ısırık aldığında birden rüyadan uyanarak, titreyen çıplak bedenini fark eden Adem’in kendi bedenine, kendi zamanına, kısaca kendi yaşamı denilen hayat kurgusuna hapsolduğunu ürküntüyle fark ettiği ölümlülük hissinin bir benzeri bu. Rüyadakine göre daha kırılgan, daha sınırlayıcı ve üstelik geçici bir hayatta olduğumuzu derinden kavradığımız bir uyanma hali. Elbette yaşama dair soruların hedefindeki bu ürpertici fark ediş, hayatın sınırlarını kavramakla doğrudan ilgilidir. Sınır nerede başlıyor, nerede bitiyor? Yaşamın başı ve sonrası ne? İlk insandan beri zihinleri meşgul eden ve çaresizliğimizi ele veren sorular… Aklımız ermeye başladığı andan itibaren gönüllü olduğumuz ve her şeye rağmen bir elma tadında kolayca içine daldığımız hayatın sınırlarının nerede bittiğini ve sınırların ötesinde ne olduğunu merak ediyoruz. Peki ama yaşamın ne olduğundan, nereye gittiğinden emin miyiz? Gelecekte insanın neye benzeyeceğinden?

Yapay Zeka’daki gelişmeler aracılığıyla insanlığın geçmişi ile geleceğini birlikte düşünme fırsatı yakalayacağız.

 

Sunum konuları :

Canlılık ve Teknik

İnsanın ve Teknolojinin evrimi

Biyoteknolojik bir organizma olarak insan

Zeka nedir?  Yapay Zeka yapay mı?

Genel yapay zeka, evrensel süper organizma

Gelecek nasıl gelecek?

Ahlak, Etik insanı kurtarabilir mi?

 

Cengiz Taşçı Kimdir?

Cengiz TAŞÇI 1968 doğumlu olup, Kuleli Askeri Lisesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Nükleer Tıp Hekimliği İhtisasını bitirdikten sonra uzman hekim olarak Gaziantep, Tokat ve İzmir’de görev yapmıştır. Halen MNT adlı ulusal ve uluslararası nükleer tıp üniteleri işleten bir nükleer tıp firmasında Medikal Müdür olarak görev yapmaktadır.

Hekimlik yaparken bir yandan da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü ve AÖF Sosyoloji bölümünden mezun oldu. “İnsanın Sonu mu” adlı bir kitap yazmıştır. Evli ve bir kız bir erkek, ikiz çocuk babasıdır.

Detaylar

Tarih:
Mayıs 25
Saat:
14:00 - 17:00 EEST

Mekan

Marmara Üniversitesi Mezunları Derneği Lokali
İstiklal Caddesi Mısır Apt. No: 163 Daire:1 Beyoğlu
İstanbul 34000 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0212 249 91 06
View Mekan Website

Organizatör

İSTANBUL YÜKSEK TİCARET ve MARMARA ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ İSTANBUL ŞUBESİ
Telefon:
0212 249 91 06
View Organizatör Website